
Fén ve vaně
Zdravím,
mám tu rozbitý fén u kterého jede motor asi na 10% své rychlosti. Nechci řešit jeho opravu, jen mě napadlo, co by se stalo, kdyby si připojený fén někdo hodil do vany. Vím, že dřív to znamenalo prvotřídní pecku a úraz elektrickým proudem, ale nedávno jsem slyšel, že moderní vany jsou proti tomu nějak opatřené. Že spadne jistič a tím to končí. Může mi to někdo stručně osvětlit? Díky! a pěknej večer.
Vana je kus plechu, ta žádný "udělátor" nemá.
Co se mění, je proudový chránič (alias "fíčko") v domovním rozvaděči (mají jej všechny nové instalace), který funguje na principu "porovnávání" proudu mezi pracovními vodiči. Pokud teče něco do země, chránič to detekuje a rozpojí přívod. Je velmi citlivý a rychlý, což by tě mělo teoreticky ochránit. Problém ale je, že pokud se náhodou strefí půlvlna fáze do srdečního rytmu člověka zasaženého, může v za tak krátkou dobu dojít k fibrilaci srdce, případně i k zástavě.
P.S.: jistič vybavuje proudové přetížení (ochrana vedení), ten není určen k ochraně lidí, protože než by vybavil, tak ty by ses mezitím pěkně dlouho klepal pod proudem menším než 10A..
edit: takže prakticky jakékoli kejkle s elektřinou rozhodně nedoporučuju dělat!
Já mám vanu umělohmotnou
Tedy tu v koupelně.
tím hůř.
V takovém případě se staneš součástí obvodu a žádný proud do země nepoteče
To je BTW jeden z případů, kdy by od země zcela izolovaná oběť neměla šanci být zachráněna "fíčkem"
Alespoň mám vědecky dokázané, proč se i nadále nekoupat.
Správně. Tělo se odírá a je ho potom málo.
Mýdlo drahé, vana kluzká... samá negativa.
Pozri si jeden z dielov Myth Busters, tam to riesili a myslim, ze aj pekne vysvetlili.
Aj ked istic (prudovy chranic) vypne prud takmer bleskovo aj tak mozes mat smolu a moze ta to usmrtit. Nehovoriac o tom, ze ten chranic nemusi zareagovat.
Díky moc! Tohle mě docela dlouho zajímalo od dětství. Asi si o tom najdu ještě nějaké čtení a zkusím najít ten díl "bořičů"