Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Fén ve vaně

Zdravím,

mám tu rozbitý fén u kterého jede motor asi na 10% své rychlosti. Nechci řešit jeho opravu, jen mě napadlo, co by se stalo, kdyby si připojený fén někdo hodil do vany. Vím, že dřív to znamenalo prvotřídní pecku a úraz elektrickým proudem, ale nedávno jsem slyšel, že moderní vany jsou proti tomu nějak opatřené. Že spadne jistič a tím to končí. Může mi to někdo stručně osvětlit? Díky! :-) a pěknej večer.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vana je kus plechu, ta žádný "udělátor" nemá. Co se mění, je proudový chránič (alias "fíčko") v dom…
touchwood 02.11.2015 22:00
touchwood
Já mám vanu umělohmotnou :-) Tedy tu v koupelně. nový
Dale Cooper 02.11.2015 22:02
Dale Cooper
tím hůř. :-) V takovém případě se staneš součástí obvodu a žádný proud do země nepoteče ;-) To je B… nový
touchwood 02.11.2015 22:06
touchwood
Alespoň mám vědecky dokázané, proč se i nadále nekoupat. :-) nový
IQ37 02.11.2015 22:25
IQ37
Správně. Tělo se odírá a je ho potom málo. nový
Dale Cooper 02.11.2015 22:27
Dale Cooper
Mýdlo drahé, vana kluzká... samá negativa. nový
IQ37 03.11.2015 15:20
IQ37
Proč hůř? Ty si ve vaně fénuješ koleno? Ne? No tak stejně efektivní by bylo, kdybych si fénoval hlav… nový
Dale Cooper 02.11.2015 22:27
Dale Cooper
Pozri si jeden z dielov Myth Busters, tam to riesili a myslim, ze aj pekne vysvetlili. Aj ked istic… nový
fleg 03.11.2015 08:25
fleg
Díky moc! Tohle mě docela dlouho zajímalo od dětství. Asi si o tom najdu ještě nějaké čtení a zkusím… poslední
storny 03.11.2015 17:05
storny

Vana je kus plechu, ta žádný "udělátor" nemá.

Co se mění, je proudový chránič (alias "fíčko") v domovním rozvaděči (mají jej všechny nové instalace), který funguje na principu "porovnávání" proudu mezi pracovními vodiči. Pokud teče něco do země, chránič to detekuje a rozpojí přívod. Je velmi citlivý a rychlý, což by tě mělo teoreticky ochránit. Problém ale je, že pokud se náhodou strefí půlvlna fáze do srdečního rytmu člověka zasaženého, může v za tak krátkou dobu dojít k fibrilaci srdce, případně i k zástavě.

P.S.: jistič vybavuje proudové přetížení (ochrana vedení), ten není určen k ochraně lidí, protože než by vybavil, tak ty by ses mezitím pěkně dlouho klepal pod proudem menším než 10A.. ;-)

edit: takže prakticky jakékoli kejkle s elektřinou rozhodně nedoporučuju dělat! :x:

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru