Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co se starými mincemi a bankovkami?

Zdravím. Mám několik desítek mincí a několik kusů starých bankovek. Pár mincí je z dob Rakouska Uherska (1870,1893,1895), nějaké z Velkoněmecké říše (1935,1938,1939) a z 50 let. Nejstarší bankovka je stokoruna z roku 1945, pak nějaké koruny, tříkoruny a desetikoruny z let 1950 - 1961. Jak zjistit, zda mají nějakou cenu? Vím, že mezi poradňáky jsou odborníci na ledacos. Není někdo z vás sběratel? Kdyžtak doplním foto.

Předmět Autor Datum
Googlit po specializovaných webech jsi zkoušel?
Prasak 25.01.2014 19:58
Prasak
Ano, procházím různé weby, ale problematice nerozumím, tak kdyby mě mohl někdo líp nasměrovat.. edi…
Niko Bellic 25.01.2014 20:09
Niko Bellic
Obecně a zkráceně. Kovové běžné mince nemají na 99% cenu žádnou a to z důvodů velkého množství při r…
M-Pol 25.01.2014 20:43
M-Pol
Díky. Už jsem našel pár stránek, kde je info které mince/bankovky jsou vzácnější. Z toho co mám je t…
Niko Bellic 25.01.2014 20:57
Niko Bellic
Chce to čekat, čekat a čekat, předávat z generace na generaci. Cena jen poroste. Ani ty raritky (pok…
L-Core 26.01.2014 10:54
L-Core
Teď bys na tom na Aukru dostal pravděpodobně jen pár stokorun. Běžné staré mince RU nejsou moc ceněn…
Jack 26.01.2014 11:58
Jack
No v té roli vnoučete jsem teď já.. :-) Ale většinu toho stejně nejspíš schovám. Těch pár stovek je…
Niko Bellic 26.01.2014 15:18
Niko Bellic
Mám tu po dědovi zásobu mincí, pár papírových, 4 tisícovky bez kolku, ale nemá to žádnou cenu, zbavo…
Potkan007 26.01.2014 20:33
Potkan007
http://www.papirovaplatidla.cz/bankovky/statovky-a-bankovky Úplně dole je nějaká tisícovka z roku 85…
Niko Bellic 26.01.2014 22:10
Niko Bellic
Na polském blešáku (aukro) ceny těchto peněz nic moc. Spíš nic, než moc. Neprodával bych to. poslední
Dale Cooper 26.01.2014 22:13
Dale Cooper

Obecně a zkráceně.
Kovové běžné mince nemají na 99% cenu žádnou a to z důvodů velkého množství při ražbě.
Cenu mají "zmetky" chybová ražba nebo pokud je mince ražená z drahých kovů - stříbro, zlato a opět platí čím méně se jich dochovalo tím se cena zvyšuje.
Potom nastupuje její stav opotřebení.... až po ražební lesk.
U papírových je o to ještě horší cenu mají jen vyloženě rarity.

Chce to čekat, čekat a čekat, předávat z generace na generaci. Cena jen poroste.
Ani ty raritky (pokud máš) bych neprodával, nepotřebuješ-li nutně každou korunu.

Dostat někde 20-50-100 za minci (kdoví jestli!), prodáš jich 50 - těch možná pár tisícovek tě asi nevytrhne. Veselejší by to bylo se zlatými dolary z 19. století.

Teď bys na tom na Aukru dostal pravděpodobně jen pár stokorun. Běžné staré mince RU nejsou moc ceněny. Musí se jednat o nějak odlišné kousky s dobře zachovanou ražbou, nebo o ročníky, kterých bylo vyraženo jen pár kusů. Orientační cenu napoví Google.
Osobně si myslím, že uděláš dobře, pokud je pečlivě zabalíš, připíšeš nějaký duchaplný vzkaz a schováš pro vnoučata. Až to pak najdou, dýchne na ně kouzlo toho, jak na ně ten dědek, co hnije na krchově myslel a třeba získají i jiný náhled na historii.

Mám tu po dědovi zásobu mincí, pár papírových, 4 tisícovky bez kolku, ale nemá to žádnou cenu, zbavovat se jich nebudu, mají větší cenu jako vzpomínka.

edit: Když už to tu řešíte, kolik má odhadem hodnotu jedna tisícovka v perfektním stavu z roku 1985? Nesou naprosto minimální známky používání, nejsou zohýbané. Děda si je vydělal pravděpodobně jako muzikant po hospodách a jelikož babička měla v penězích vždycky šílený nepořádek, ukryl si je v garáži do knihy. Našel jsem je úplnou náhodou, jsem přesvědčený, že o nich nevěděl ani děda, jinak by měly kolky.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru