Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Volebna kalkulacka aj s odpovedami

Měla by existovat možnost vypsání celostátního referenda na základě petice.

Ano, proč ne. Ale pod 50% účast by mělo být nezávazné.

Senát by měl být i nadále zachován

Já zase říkám ano, ač jsem měl při jeho vzniku výhrady. Senátoři jsou přímo volení občany. Ne všichni, ač kandidovali za strany se stranickou dogmatikou řídí při hlasování. (dále viz volba prezidenta).

Prezident by měl být i nadále volen přímo občany.

Ano, ale při změne volebního systému (podrobněji zde http://novak.blog.respekt.ihned.cz/c1-58338600-volme-koho-chceme ). Stejný systém volby pak i do senátu. Dvoukolový systém je špatný a vyhovuje těm, kdo rozdrobí hlasy mezi méně kandidátů (a může jich být menšina). Navíc svádi k volbě menšího zla, místo aby se volič rozhodl podle nejlepšího svědomí (a průzkumy snadno ovlivnitelné).

Prezident by měl mít i nadále možnost udělovat milost.

Ano, amnestii však nikoli. I když Klaus ukázal, že i milost lze naprosto v klidu zneužívat.

Státní instituce by měly být rozmísťovány rovnoměrně po celém území ČR.

Jo, může být. Může se tím snížit vliv lokálních zájmových skupin na všechny instituce najednou.

Občané by měli mít možnost předložit návrh zákona pomocí petice.

Jo, to rozhodně ano.

Zaměstnavatel by měl mít možnost dát výpověď bez udání důvodu

Tohle je poněkud zavádějící otázka. Je fakt, že díky současným zákonům je pracovní trh dost nepružný. Zaměstnavatelé jsou dost v nevýhodě (nemůžou vyhodit někoho, dokud hrubě neporuší pracovní kázeň), navíc platí dost velké odvody za zaměstnance. Jenže toto by muselo být přijato i se změnou ochrany zaměstnance. Zvlášť u hůř placených profesí by to bylo mohutně zneužíváno.

ČR by měla i nadále usilovat o přijetí eura.

Jo, rozhodně.

Vydávání majetku církvím v rámci tzv. církevních restitucí by mělo být zastaveno.

Principelně nejsem proti vyrovnání (rozhodně lepší, když majetek spravuje církev, než současný stát), zároveň by v budoucnu už žádné církve nijak nedotoval. No, k Flegovu názoru, že jsem na to vybrali špatný čas.. Tohle mohla udělat každá vláda (měli jsem to totiž udělat už dávno, víc jak před 15-ti lety), jen tahle tento nepopulární (ale nutný) krok udělala. Klesla ji za to popularita, ale někdo to udělat musel. No, druhá věc je pak konečná podoba, ta je ze všech stran dost kritizovaná a málo transparentní, což se mě také nelíbí.

Zdraví škodlivé potraviny (např. limonády, cukrovinky, hranolky) by měly mít vyšší sazbu DPH.

Vyšší sazbu DPH ne, ale spotřební daň (jako u alkoholu), to klidně.

Poplatek za prázdná paměťová média by měl být zachován.

To fakt ani náhodou

Vlastnická struktura všech akciových společností by měla být dohledatelná na internetu.

Jo, jo, jo

Regulační zdravotnické poplatky by měly být zachovány.

To je těch 30 korun za vstup do ordinace. Měly bránit tomu, aby si lidé chodili k doktrovi jen tak popovídat a má to navodit pocit spoluúčasti na léčbě. Já jsem pro.

V sociálně vyloučených lokalitách by měly být zakázány hazardní přístroje.

V tomhle jsem pro, a nejen tam. Nechť vzniknou nějaké obce typu Las Vegas. A všude jinde nic.

Minimální hrubá mzda by měla být nejméně 10 000 Kč měsíčně.

Ne, tohle jen křiví trh práce a podporuje švarc systém.

Občané docházející na pravidelné preventivní prohlídky by měli platit nižší zdravotní pojištění.

Jo, to zní rozumně a logicky.

Tzv. 2. pilíř důchodového systému by měl být zachován.

Dávám ne. Jak to funguje vidíme teď v Polsku. Penzijní fondy ukládaly peníze do "bezpečných" státních dluhopisů, takže tak jako tak vlastně pojištění zadlužovalo stát, žádné "rizikovější" akce na vyšší výnos. Výnos byl dokonce horší, než z průběžného systému. Tohle fakt ne. Soukromě připojištění ano, část důchodu v soukromym ne.

Měly by být zavedeny tzv. registrační pokladny.

Ano, měly.

Na pozice v dozorčích a správních radách obchodních společností s vlastnickou účastí veřejné správy by měla být vypisována otevřená výběrová řízení.

Rozhodně.

Pro obsazování volených funkcí by měly být zavedeny kvóty pro ženy.

To je blbost. Jen by mělo být lépe kontrolované, že ženy nejsou znevýhodňovány.

Platnost smluv uzavřených veřejnou správnou by měla být podmíněna jejich zveřejněním v registru smluv.

Jo, jo.. Tohle je příklad naprosto bezbarvého opatření. Žádný kanály, žádný Temelíny, žádný věci zadarmo. Žádné revoluční změny. Tohle by mělo být snad zájmem úplně každého občana. Ona s větší transparentností ta změna pomalu příjde sama.

Měla by existovat povinnost prokázat původ určitého majetku s možností zabavení neprokázaného majetku.

No, ti, co něco ukradli už to mají stejně zlegalizované. Takže ne. Spíš bych viděl jako možnost z rozkazu soudu (nebo policie), kdy jde evidentně o přímý rozpor mezi přijmy a majetkem.

Povinné přidávání biosložek do paliv by mělo být i nadále zachováno.

Tuším, že tohle se řeší v rámci EU a podle toho se musíme řídit i my. Takže nevím. Spíš jen, jestli nejsme papežtější než papež, jako vždycky. A pak se nadává na EU.

Očkování by mělo být vždy dobrovolné.

U tohohle nemám dost informací. Nevím.

Homosexuální páry by měly mít stejná práva na adopci dětí jako heterosexuální páry.

Já jsem časem (před pár lety jsem byl proti) došel k závěru, že dám ano. Ale lepší by bylo upravit podmínky osvojení a pěstounské péče u nás obecně. Ten systém péče o dítě bez rodiny je u nás žalostný.

Měla by být zavedena možnost eutanázie.

Ano

Stát by měl finančně podporovat vznik sítě romských asistentů prevence kriminality.

Nevím, ten problém je třeba řešit jinak. I když dočasně by to mohlo pomoct. Všem musí být měřeno stejně, jak výších trestů, tak i na přístupu ke vzdělání a možnost zaměstnání.

Kouření v restauracích by mělo být zakázáno.

Já jsem pro. Rozdělení (u náš opět slabé zákony a slabá kontrola) nic neřeší. Jednak je dost často cejtit všechno i v nekuřácké části a setkal jsem se s tím, že příšla do restaurace rodina s dětmi a nekuřácká část byla celá obsazená. Téměř v celé Evropě to funguje, proč ne u nás?

Marihuana by měla být legalizována.

Ano

Obchodní řetězce by měly nabízet povinně předepsaný podíl potravin od českých výrobců.

To je blbost. Ale lidi si to začínají uvědomovat sami a vyžadovat to. Zjišťují, že to co se v řetězcích často prodává je pěkný odpad.

Stát by měl garantovat základní připojení k internetu pro všechny občany.

Kravina

Data vytvářená veřejnou správou by měla být poskytována zdarma a ve strojově čitelné podobě.

Ano

Limity těžby uhlí v ČR by měly být zachovány.

Jo. Hledejme alternativní cesty.

ČR by měla být i nadále členem NATO.

Ano, rozhodně.

ČR by měla být i nadále členem EU.

To taky v každém případě.

Reakce na příspěvek

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj příspěvek:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do debat

loading...