Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Slovensko na pokraji ekonomické krize. Ministr financí připustil, že sáhne na dávky

Ano.
Ale do toho vstupují i mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které máme uzavřeny se spoustou zemí. Protože jsem se ale takovými věcmi nikdy nezabýval, podrobnosti neznám.

ChatGPT:

Pokud zahraniční firma koupí firmu v Česku, která zde nadále podniká a vykazuje zisk, pak daň z příjmu právnických osob bude platit v České republice.
Proč?

Důvodem je, že daň z příjmu se váže na místo, kde je dosažen zisk – tedy kde firma podniká, kde má sídlo nebo provozovnu, kde vznikají její příjmy. V tomto případě jde o českou firmu podnikající na území ČR.
Konkrétně:

Pokud česká firma zůstane právnickou osobou registrovanou v ČR (např. s.r.o. nebo a.s.), tak:

platí 19% daň z příjmu právnických osob v Česku (stav k r. 2025),

bez ohledu na to, že jejím vlastníkem je zahraniční subjekt.

Pokud zahraniční vlastník vyplácí zisk formou dividendy, pak:

se z dividendy obvykle v ČR srazí srážková daň (standardně 15 %), pokud není uplatněna výjimka dle mezinárodní smlouvy nebo směrnice EU.

V některých případech lze tuto daň snížit nebo zcela eliminovat (např. mateřská společnost v EU s dostatečným podílem a splněním podmínek směrnice o mateřských a dceřiných společnostech).

Shrnutí:

Zisk české firmy se daní v ČR.

Dividendy vyplácené do zahraničí podléhají obvykle srážkové dani v ČR, pokud není výjimka.

Zahraniční mateřská společnost si pak zdaněné dividendy může zohlednit ve své domácí daňové evidenci dle pravidel dané země.

Reakce na příspěvek

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj příspěvek:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do debat