Nejsem tak skeptický, s čím ale souhlasím, že jsme na prahu (stejně jako na začátku minulého století) převratných změn, ktere nedokážeme pořádně domyslet (možností je totiž příliš mnoho).
Odhady uvádějí, že díky "robotizaci" zanikne do dvaceti let až 50% pracovních pozic. Lidé budou nahrazeni stroji, protože jejich práce se nedaní, vyjde to majitele výrazně levněji. S tím se vynořuje řada otázek - kromě samozřejmě podivu nad tím, pro koho chtějí ty továrny vyrábět, když lidi, které vyhodili, si jejich výrobky nebudou moct dovolit koupit (protože nebudou mít šanci najít si práci)? Nejsou sami proti sobě? Proč se vlastně snažíme vyvinout technologii, která by nás pak už k ničemu nepotřebovala (uměla by se reprodukovat sama)? Co s takovým množstvím nezaměstnaných? Už teď je pro méně vzdělané lidi obtížné najít práci, pak už to bude v podstatě nemožné. U většiny mladých by mohlo jít změnou procesu učení dosáhnout toho, aby byli dobří v těch činnostech, které roboti nezvládají a aby měli co nejvyšší odborné vzdělání, ale co s těmi staršími? (už jsme zpátky u otázky nepodmíněného příjmu).
To je tak výrazná změna, kolem které se rojí obrovské množství otázek, a odpovědi na ně vyvolávají znovu další otázky a sahají snad do všech možných oborů, jsou to otázky etické, technické, týkají se chování lidí, společností..
Shrnuto a podtrženo - čeká nás věk, kde díky technologiím budeme moct dělat, co si vymyslíme, ale spousta lidí na to nebude mít, protože bude bez šance sehnat práci.
JR.
PS: všimli jste si, že ve StarTreku i ten nejposlednější inženýr ve strojovně má doktorát z Fyziky? A v podstatě v celém to univerzu nejsou lidé s nižším vzděláním než univerzitním? Co by tam taky lidé s nižším vzděláním dělali, když všechny ty rutinní činnosti zvládne automat.