"Kometa ISON není kometa"
Tak to je psycho. Jestli vám vadí zaměření serveru, zkuste si ty obrázky dohledat jinde. Nebudu pokládat žádnou otázku, kdo chcete, vyjádřete se.
Tak to je psycho. Jestli vám vadí zaměření serveru, zkuste si ty obrázky dohledat jinde. Nebudu pokládat žádnou otázku, kdo chcete, vyjádřete se.
Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru
Krám jeden nepovedenej, asi "futronzdroj".
(už se nedá spolehnout ani na ty komety)
Dobry.
Me spis v souvislosti s vyzkumem vesmiru zarazi, ze pokroky nekdy od 60. let minuleho stoleti jsou male, clovek se dobelhal na Mesic, dalo by se cekat, ze Mesic uz bude touhle dobou do posledniho kaminku prozkoumanej a zacne se tam jezdit na vylety a zatim vubec nic.
problém je několikanásobný:
1. náklady na výlety na Měsíc jsou extrémní
2. riziko extrémní - a paradoxně v dnešní androidí době, řádově vyšší. Tehdejší sčoty byly sice z dnešního pohledu vergly, ale fungovaly i vně van Allenových pásů.
3. nebýt vojenskoprůmyslového komplexu USA a SSSR jakož i závodů ve zbrojení, dobývání kosmu i objemu odlité ocele, nikam by se neletělo.
4. v neposlední řadě tehdejší lidi byli lidé zocelení, vědomí si rizik a přesto odhodlaných. Dnešní zpovykaná generace na to asi nemá, už jen proto, že odezva Facebooku z Měsíce bude minimálně (při ideální konektivitě) 2500ms.
No jo, když to vezmu kolem a kolem, tak to nejspolehlivější, co Rusko mělo a má je dodnes používaná Semjorka a NASA se dopracovala k tomu, že nemá čím lítat.
Ja len doplnim bod 1. Naklady na expedicie do vesmiru su extremne drahe a ekonomicky minusove. Dokonca aj Amikom dosli pri raketoplanoch proste prachy. A kedze sa uz dnes nesutazi ako kedysi nie je dovod sa nieiam vo vesmire ponahlat, ked to ekonomicky nikomu nic neda.
Napriklad let na Mars sledujem uz od 80 rokov a prve plany, ktore som zachytil a romanticky sa nadejal, ze budem mat sancu tam letiet boli planovane na 1998-99. Odvtedy sa datumy mnohokrat posuvali a napriek tomu, ze veda ide dopredu naozaj rychlo neverim, ze sa letu na Mars dozijem.
V podstate Mesiac a Mars sa stanu pre ludstvo zaujimavymi az ked nam tu zacnu dochadzat suroviny alebo to tu bude vyrazne preludnene a bude treba kolonizovat novu planetu. Na druhej strane surovin mame zatial dostatok a preludnenie ludia vedia vyriesit velmi jednoducho vojnami, takze ani to tak skoro nebude.
Mars je daleko, vedecky pokrok posledni dobou moc velky neni, to bude trvat dlouho.
Tak LCD televize stala pred par roky 500.000,- a dneska stoji 15.000,- Spis je otazka, kde se to zdrhlo, ze se nevyviji tak rychle, aby se cesty na Mesic daly zlevnit. Ekonomicky by zajem turistu byl, ale tech co vysoli 10.000.000 USD moc neni.
Počkáme na barvy. ...pravý krajník ve směru letu nechť svítí zeleně.
I ty jeden
Návrat, Ivo Ž. Mám.
Já s tím otravuju manželku. Když se odněkud "v podvečer" vracíme, tak je to skoro pokaždý: "A jak víš, že je to letadlo, jak víš, že se nedomluvili, že tak budou svítit, aby byli nenápadný?" Proto si taky tuhle povídku pamatuju (i když už jen ten název...).
A tohle znáš?
Vím, že to "je", ale nečetl jsem.
A co tohle?
Jj. To je z Ikarie (kdybych je prohrabal, asi bych to našel).
Tak jsem to musel kdysi číst, ono je to ve sborníku Lovci zlatých mloků. Ale vůbec si to nepamatuju.
Ano, z Mloků.
Je to kosmická loď Aštara Šerana.
Jedná se o důsledek multiexpozice, viz. např. http://archive.stsci.edu/hla/ison/
Můžeme klidně spát dál.
Jak jsem to pochopil, tak jsou to hlavně tři expozice téhož. A jinak skutečná kometa není vidět, albeda komet jsou nízká (velmi nízká na "špinavou sněhovou kouli" a vlastně na cokoli...), můžem vidět jen průvodní projevy které o tvaru neřeknou nic, případně jsou jen zavádějící.
Myslete ekonomicky. Proč někam létat? Počkáme si až oni přiletí k nám.