Registrovat se | Přihlásit se

[Debaty] [Počítače] [Teraristika] [Akvaristika] [Kutilství] [Hry] [Právo] [Ekonomika]

[Domů] > Debaty > Šetříte vodou?

Šetříte vodou?

[Registrovaný] vlk56, 23.06.2017 22:54, Debata, 37 příspěvků (577 zobrazení)

Zdravím ve spolek!
V souvislosti s projektem Českého rozhlasu Týden vody jsem si pročetl několik článků, povedených infografik (např.). Pocházím z jihu Moravy a delší dobu si všímám, že co se týká vody v krajině, něco není v pořádku. Při výletu kolem řeky Moravy jeden jen žasne, kde že se dříve pohybovala hladina, na zahradě za poslední léta několik stromů seschlo, taktéž sousedé a známí z okolních vesnic hořekují, že není voda ve studnách. Houbaři se snaží najít náhrady za osvědčená místa, odkud dříve odcházeli s novým košem. Několik let zpět hasiči dlouho bojovali s velkým požárem. Náš obecně teplý region na tom asi nikdy nebyl s vodou nejlépe, ovšem teď po zjištění, že to s vodou globálně nevypadá nejlépe, mě napadá: proč s vodou lépe nehospodaříme? Registrujete také v okolí nějaké znatelné změny? Nejedná se o téma, které by by bylo záhodno řešit, než nastanou velké problémy?

Přispět do debaty

Reklama

Nezobrazuje se 32 starších příspěvků. Zobrazit všechny

Re: Šetříte vodou?

[Registrovaný] Schizo, 28.06.2017 11:06

Všeobecně, veškeré šetření čímkoliv, vede jen a pouze ke zdražení . To , že jako republika máme smůlu a veškeré toky od nás odtékají, s tím asi nikdo nic nenadělá.
To, že se už dávno měli vybudovat přehrady na zásobování pitnou vodou v dobách sucha je průser, ale celorepublikový standard.

Již za doby, kdy jsem bydlel v paneláku a šetřili jsme jak idioti hlavně teplou vodou, která nikdy teplá pořádně netekla a většinou byla i rezava, se nám toto šetření vždy vrátilo patřičným zdražením.
Stejné to bylo u centrálního topení, hlavně že se vytápěly trávníky na sídlišti a než to dolezlo k nám, bylo 30% v prdeli a zaplať.
Přestěhoval jsem se do obce s 500sty obyvateli, při rekonstrukci nás donutili udělat septik s filtrem, protože kanalizace je pouze na dešťovou vodu a obhajivali to tím, že nebudeme platit stočné .
A Eihle, letos se obec usnesla, že z důvodu rekonstrukce kanalizace a potrubí a já nevím čeho, se schválilo jednorázově zaplatit 350 kč na osobu právě jako stočné ?? Hlava mi to nebere, beru to jako podraz a zlodějinu a nenadělám vůbec nic.

A co se týče problémů s vodou, zakázali už na konci května napouštět bazény pitnou vodou z řádu...kdo chce, bude mu bazén napuštěn cisternou...jenže to má háček. Můj bazén bych z řádu napustil za cca 900 kč, jenže u cisterny zaplatím nejen cestu, ale i čekání při napouštění a je to za lidových 2 000 :)
Takže nasrat, nešetřit, nemá to vůbec žádný smysl .

^ Odpovědět

#

[Registrovaný] JR_Ewing, 28.06.2017 15:07

V jednom, si myslím, nemáš pravdu. Další přehrady ničemu nepomohou. Krajina na břehu přehrady bude zelená, ale jinde v lesích se bude prášit při každém kroku a odhozený nedopalek způsobí okamžite nehasitelný požár. Musíme krajinu změnit tak, aby dokázala lépe zadržet vodu přímo v sobě - nahradit monokulturní lesy, rozkouskovat pole remízkama, důsledně dodržovat orbu po vrstevnici a pod. V přirode podporovat vznik mokřadů a tůní, míst, kde se voda po dešti může v klidu vsáknout. Stačí se podívat na hranice - speciálně na jižní a severní moravě je to krásně vidět, tam je to hned v rámci jednoho leteckého pohledu. Velikost polí v Rakousku a Polsku je výrazně menší, než u nás. I obhospodařovaná krajina je mnohem členitější.

< Odpovědět

#

[Registrovaný] Zarniwúp, 29.06.2017 17:14 [Upraveno]

Ono, mokřady a tak. To samozřejmě dřív bylo. Ona byla i pole, kde to nikdy nevyschlo a tak. Prakticky kompletní meliorace polí, včetně těch bývalých remízků a mezí, byla dokončená někdy v první polovině osmdesátých let, kdy se ty děrovaný trubky na odvod vody nacpaly prakticky do každého úhoru. Jsou tam dodnes, jsou plastové, vydrží věky.
Ještě k těm zemědělcům. To jsem měl před lety jeden takový rozhovor s kamarády-zemědělci z rodné vísky. A ptal jsem se na různé věci, všechno si to už nepamatuji. Ale na tu vojtěšku a živočišnou výrobu (mluví o ní ten maník v tom krátkém videu o erodovaných polích) jsem se ptal taky. Říkám - vždyť já si to pamatuju, vždyť jsem jezdil s dědkem jako malej na traktoru. Tady byla tenhle rok vojtěška, pak tam bylo obilí, další rok cukrová řepa... Vojtěšku jste skrmili, hnůj se vyvážel támhle na tu hromadu u lesa a pak se tím hnojila pole - vždyť ty rozmetadla jezdily přes vesnici jak šílený. To vám ten hnůj nechybí? - Kde to žiješ, takhle už nikdo nehnojí. Hele, ještě před patnácti lety byl rekordní výnos z hektaru dejme tomu dvacet tun. Dnes je to nekonkurenceschopný, je to už strašně málo, dnes toho musí být aspoň osmadvacet. Kupuje se umělé hnojivo, s normálním prostě takovej výnos neuděláš a jsi v prdeli. Prostě to nejde. - No jo, ale jak se obnovuje ornice, vždyť se to vyčerpá. Zvlášť když tam jedete furt dokola jen tohle. - No, vyčerpá, to se nedá nic dělat. Ale jak říkáme, s normálním hnojením se nechytáš, prostě nebudeš mít ty výnosy, to prostě nejde. Osivo se kupuje (Monsanto), všechno. To, co bysme si vypestovali sami, nemá ty výnosy. Jsou prostě nějaký výkupní ceny a s dvaceti tunama na hektar jseš prostě nekonkurenceschopnej. Musíš to nakoupit. A k tomu to hnojivo. Kdepak hnůj. - No jo, ale jak dlouho to takhle může vydržet? - To nikdo neví, ale hnojit normálně prostě nejde, to by nebyly ty výnosy a mohli bysme to zavřít...

Oni to vědí, ale výnosy jsou výnosy. Ta eroze je daň za výnosy.

edit: Další věc je, že spousta zemědělské půdy je pronajatá od majitele (v mnoha případech restituenta) a vlastnický tlak na zachování kvality ornice tam prostě není. Tam se tedy projevuje ta čtyřicetiletá mezera za komunistů, současní majitelé už zemědělci dávno nejsou.

< Odpovědět

Jsme přesvědčeni, že občanská neposlušnost a překročení určitých zákonů může být pro společnost prospěšná. Samozřejmě když je dobře podložená a když si ji dokážeme obhájit. Jakub Ort/Klinika :-)

#

[Registrovaný] Prasak, 29.06.2017 17:32

Je mně z toho smutno, když to čtu.

< Odpovědět

Vševěd: A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí. Já je chytám. Zlatovláska: A co s nimi potom děláte? Vševěd: Většinou je zahazuju.

# poslední

[Registrovaný] Zarniwúp, 22.07.2017 11:40

< Odpovědět

Jsme přesvědčeni, že občanská neposlušnost a překročení určitých zákonů může být pro společnost prospěšná. Samozřejmě když je dobře podložená a když si ji dokážeme obhájit. Jakub Ort/Klinika :-)

Reklama

Přispět do debaty Zpět na debaty Nahoru

Reklama

© 2005-2018 Poradna.net – info@poradna.net, Google+