Registrovat se | Přihlásit se

[Debaty] [Počítače] [Teraristika] [Akvaristika] [Kutilství] [Hry] [Právo] [Ekonomika]

[Domů] > Debaty > ČNB, intervence a jejich konec.

ČNB, intervence a jejich konec.

[Moderátor] touchwood, 07.03.2017 12:14, Debata, 8 příspěvků (174 zobrazení)

Jak jsem vysledoval, po netu, mezi lidmi a dokonce i v odborných kruzích se docela diskutuje na téma bankovních intervencí, jejich významu a zejména způsobu ukončení.

Pro ilustraci sem dávám link na graf z novinky.cz

[599550-top_foto1-o96qn.jpg]

(https://www.novinky.cz/ekonomika/431331-cnb-tiskne-koruny-jak-o-zivot-za-intervence-utratila-uz-zavratnych-1-5-bilionu.html)

Co si myslíte o intervencích?

Já za sebe: Intervence byly OK, k žádnému "ožebračení" nedošlo, naopak ekonomika šlape jak hodiny. Co se týká ukončení, tak si myslím, že přijde až v létě nebo dokonce na podzim a bude to zcela tiché opuštění regulace. Zajímavé bude IMHO sledovat jakou strategii rozpouštění eurových rezerv zvolí ČNB.

Přispět do debaty

Reklama

Re: ČNB, intervence a jejich konec.

[Registrovaný] Zarniwúp, 07.03.2017 12:39

Já ti nevím. Vytiskli skoro celý státní dluh...
Cílem, co jsem zachytil, je plánovaná udržitelná inflace 2%, což znamená, že za lidský produktivní věk ztratí měna asi 2/3 hodnoty, možná víc (někde kolem 33 roku je to polovina, dál jsem to odhadoval).
Za ten leden je to strašlivý ranec, nevím, co si o tom myslet, ale nepůsobí to zdravě.

^ Odpovědět

Jsme přesvědčeni, že občanská neposlušnost a překročení určitých zákonů může být pro společnost prospěšná. Samozřejmě když je dobře podložená a když si ji dokážeme obhájit. Jakub Ort/Klinika :-)

#

[Moderátor] touchwood, 07.03.2017 14:40 [Upraveno]

Jako ranec se to zdá, ale realita je taková, že to zase tak velké peníze nejsou (samozřejmě na úrovni státu, nikoli jednotlivce nebo firmy :-)) viz jedna zajímavá práce:
https://www.vse.cz/polek/download.php?jnl=aop&pdf=449.pdf

viz vývoj peněžní zásoby v časovém měřítku (které také ukazuje, že to žádná velká trága není):

[Agregaty-m1-m2-m3.png]

< Odpovědět

#

[Registrovaný] Zarniwúp, 07.03.2017 18:56 [Upraveno]

Tím rancem jsem myslel ten leden, ten samozřejmě ani v tom grafu, ani v té práci není a být nemůže. Myslím, že pokud se to bude opakovat, budou mít klepky to uvolnit....

Ta práce mě zatím moc nenadchla, protože se tam například hned na začátku píše, že základním motivem intervencí je zvýšení množství peněz v ekonomice a o pár stránek dál se tam píše, že když to tvrdí rakouská škola není to pravda, protože centrální banka to může dělat jen nepřímo (podrobnosti vynechávám). Intervence za zvýšení peněz v ekonomice je součástí řízení množství peněz v ekonomice, to mi nikdo nevymluví.
Pak jsem z toho vyčetl, že jim v tom dělaj občas bordel lidi, protože si vzpomenou, že budou vybírat víc hotovosti a ta je fuj, protože se jí využívá v šedé a černé ekonomice. Už aby se ty papírky zrušily a měli jsme to pod kontrolou bez potíží.
Já vím, že jsem z toho vybral jenom něco, ale to z toho křičí.

Já jsem nikdy ani moc nepochopil ten polštář pro exportéry. Prodaj kyblík za 27,-. Bez intervencí by ho museli prodat za 22,-. Teď za 27,- dostanou 1€. Bez intervencí by za 22,- dostali 1€. Je možné, že v tomhle uvažuji někde špatně, nevylučuji.

< Odpovědět

Jsme přesvědčeni, že občanská neposlušnost a překročení určitých zákonů může být pro společnost prospěšná. Samozřejmě když je dobře podložená a když si ji dokážeme obhájit. Jakub Ort/Klinika :-)

Re: ČNB, intervence a jejich konec.

[Moderátor] L-Core, 07.03.2017 16:56

Já jsem nachystán na 6.4.2017 odpoledne/večer :-)

Za mě čistě osobně intervence OK nebyly. Umělé znehodnocování koruny (která by reálně měla být někde kolem 22-23Kč/eur) akorát dělá z Čechů chudáky. Třeba ale mocní chtějí, abychom byli stát druhé kategorie, otroci a montovny pro naše západní sousedy. Jo, beru ten "polštář" pro rozmazlené exportéry.

Každopádně cítím velké turbulence. Pokud bude kurz výrazně kolísat, bude to solidní šance na tom něco (dost) trhnout, a to i opakovaně, zahojit se po letech mizerných úroků z vkladů. Netuším, jak se bude chovat ČNB. Když kurz uvolní a druhý den začne opět intervenovat proti koruně, bude jí to stát mnohem více. Netuším, jak moc by si troufli (bilión Kč měsíčně), ale už teď se pohybují na hodně tenkém ledě. Nejsem makroekonom, ale myslím, že z toho ledna 2017 ani oni nemají klidné spaní.

Stačí mít dostatek peněz a účet u brookera s minimálními poplatky, šou může začít :-)

^ Odpovědět

#

[Moderátor] touchwood, 07.03.2017 19:45

Kdyby byla koruna za 22Kč, byli by v průřezu Češi daleko větší chudáci IMHO. Došlo by totiž k omezování exportu, snižování objemu výroby a tím i propouštění a krachům firem. To by vedlo k dalším krachům v terciární sféře. Je třeba si připomínat, že česká ekonomika ještě stále stojí na výrobě a exportu zboží s malou přidanou hodnotou, tudíž odmigrovat výrobu do výhodnějšího státu není zase až takový problém.

Co se týká spekulace na trhání na koruně a jejím kurzu, byl bych velmi opatrný.

< Odpovědět

#

[Moderátor] L-Core, 07.03.2017 20:13

Ale ono to euro za 23 a něco už bylo, 7/2008. Že následně byla krize, to nebyla vina Česka, tu jsme kompletně importovali kvůli kvalitní práci všelijakých západních finančních institucí.

Spekulace bude jednoduchá, sledovat online po ukončení intervencí volný pád eura a ve správný okamžik je nakoupit. Hoši, kteří spolu mluví (a budou mít echo od insiderů), na tom trhnou za okamžik minimálně stovky mega. Problém bude, nekoupit příliš brzy. Pokud se kurz nepohne (pohne minimálně), nic se neděje, korunky zůstanou doma. Dnes(!) si myslím, že moje (i v ČBN) psychologická hranice bude 25,5, to může být klidně otázkou hoďky. Pak to ČNB nevydrží a zasáhne; ideální by bylo následně eura někde za 26,5 prodat. Čistý zisk na jednom "současném" euru 2,50Kč, to by docela šlo, ne? :-p

Prodat teď eura za 27 není podle mě vůbec špatný nápad. Přinejhorším, pokud se nic nestane (a bude je člověk k něčemu potřebovat) je zase za stejnou cenu koupí zpět - jasně, že ne ve směnárně, kde je rizdíl nákup/prodej kačka pade.

< Odpovědět

#

[Moderátor] touchwood, 08.03.2017 11:10

Euro bylo za tolik, protože eurozóna byla v té době už v krizi, zatím co my jsme se do ní teprve řítili. ;-)

< Odpovědět

# poslední

[Registrovaný] Zarniwúp, 08.03.2017 12:19

Nebyla. Krize v eurozóně přišla až v září a kurs koruny ji kopíroval v aktuálním čase. Maximum CZK/EUR bylo ve stejné době, jako maximum CZK/USD a EUR/USD. (Dolar byl za 15,-CZK)
Rozhodně se z toho nedá vyčíst, že koruna byla silná díky tomu, že eurozóna byla v krizi. Koruna a Euro byly silné, protože slabý byl Dolar.

< Odpovědět

Jsme přesvědčeni, že občanská neposlušnost a překročení určitých zákonů může být pro společnost prospěšná. Samozřejmě když je dobře podložená a když si ji dokážeme obhájit. Jakub Ort/Klinika :-)

Reklama

Přispět do debaty Zpět na debaty Nahoru

Reklama

© 2005-2019 Poradna.net – info@poradna.net, Google+